28 listopada 2015

Surówka z rzepy na szybko

0 komentarzy
Stałem w lokalnym sklepie do działu warzywnego, gdy uśmiechnęła się do mnie wielka, podłużna.... rzepa, jak się okazało w domu. Lecz nawet nie znając nazwy, stwierdziłem, że wszystko może być surówką, jeśli jestem odpowiednio odważny!


Odwagi nie musiało starczyć na długo. Obrawszy ową rzepę, starłem ją na tarce z grubym oczkiem. Potem pokruszyłem nań biały ser owczy, podsypałem czarnuszką, skropiłem cytryną, dodałem soli i pieprzu, podlałem sosem chili z cytryną oraz dorzuciłem harissy. Według ślubnej pachnie jak środek do czyszczenia kibla. No cóż, więcej dla mnie!

Składniki:

- pół kilowa biała podłużna rzepa
- sól
- pieprz
- czarnuszka
- 150 g owczego sera
- sok z cytryny
- harissa
- sos chili z cytryna

26 listopada 2015

Ciastka miętowo-czekoladowe

0 komentarzy

Dorwałam się do paczki czekoladek miętowych, ale jakże to tak zjadać prosto z pudełka. Ponieważ pewne gastronomiczne prawdy są niezmienne (rybka lubi pływać, a czekolada ciągnie do czekolady), to wymyśliłam, że ubiorę je w kruche kakaowe ciasto.

Na ok. 30 sztuk dużych ciastek potrzebne będą:
* 400 g mąki
* trochę cukru (3-4 łyżki)
* 2 jajka
* 5 łyżek mleka
* 200 g masła
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* 30 pastylek miętowo-czekoladowych

Składniki (poza pastylkami) zagniatamy na gładkie ciasto, które dzielimy na 4 części. Posypujemy mąką stolnicę (blat ;)) i rozwałkowujemy na cienki placek. Rozkładamy pastylki na połowie ciasta w odstępach szerokości palca. 



Przykrywamy drugą połową ciasta i dociskamy w odstępach pomiędzy pastylkami, aby ciasto się skleiło. Następnie przecinamy je w miejscu zagniecenia, żeby otrzymać prostokątne ciasteczka.

Rozkładamy je na blaszce i pieczemy 15 min. w 170 stopniach.

Po wyjęciu odstawiamy do ostygnięcia (chociaż takie gorące z czekoladą rozpływającą się w cieście są przepyszne...).

25 listopada 2015

Tarta z białą czekoladą

0 komentarzy
Ta tarta inicjuje oficjalnie nowa etykietę: "Wariacje na temat...". 
Dużo u nas takich przepisów, które zostały zainspirowane klasycznymi wersjami, czy to z powodu dziwnych proporcji lub składników, czy też zwyczajnie z braku (permanentnego bądź czasowego) tychże składników. Dlatego nie będę udawać, że to przepisy klasyczne i ortodoksyjne. Ot, wariacje.

Ta tarta została zainspirowana przepisem na crostata al cioccolato bianco e cardmomo. Z oryginału została biała czekolada i śmietanka, za kardamon posłużyła persymona.

Kruche ciasto:

* 150 g mąki
* 100 g masła
* 1 jajko
* 2 łyżki cukru  

Składniki zagnieść na gładkie ciasto, wyłożyć nim, rozwałkować cienko i wyłożyć nim formę do tarty. Ponakłuwać i włożyć do lodówki na 15 min. Po tym czasie wyjąć i włożyć na 15 min. do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, żeby się zapiekło.

Czekoladowe nadzienie:

* 300 g białej czekolady
* 500 ml śmietanki 36%
* 1 persymona pokrojona na małe kawałki
* 4 jajka

Czekoladę nadtopić na parze (nie musi być całkiem rozpuszczona), a następnie zagotować w rondelku ze śmietanką (tym razem do rozpuszczenia). Jajka roztrzepać na misce, wlać do masy czekoladowej i dokładnie wymieszać (aby nie zostały żadne grudki), gotując jeszcze przez chwilę. 
Wylać na podpieczony kruchy spód, wrzucić kawałki kaki (równomiernie na całą tartę) i włożyć do piekarnika na kolejne 25 min. Wyłączyć i otworzyć piekarnik, zostawić w nim ciasto do ostygnięcia.


 


16 listopada 2015

Sernik bardzo czekoladowy (z aromatem kawowym)

0 komentarzy
Wiem, że jedzenie gorących ciast jest grzechem przeciw układowi trawiennemu, ale ten był delikatny i puszysty jak pianka. Potem tradycyjnie "doszedł" po sernikowemu, ale te pierwsze chwile...

Spód sernika:
* 200 g pokruszonych ciasteczek (cynamonowych albo herbatników)
* 1 łyżeczka cynamonu
* 1 łyżka kakao
* 1 łyżka cukru
* 100 g rozpuszczonego masła

Dokładnie wymieszać składniki "ciasta" i wyłożyć nimi szczelnie średnią tortownicę. Odstawić do lodówki na czas przygotowywania sera.

Serowe nadzienie:
* 200 g czekolady (100 g mlecznej i 100 g deserowej)
* 3 łyżki masła
* 1,5 łyżki kawy rozpuszczalnej
* 4 jajka
* 500 g sera (bez dodatków)
* 200 ml śmietanki kremówki (36%)
* 3 łyżki kakao
* 1 opakowanie budyniu śmietankowego albo waniliowego
* 2 łyżki mąki tortowej
* 1 małe opakowanie kandyzowanej skórki pomarańczowej

Czekoladę rozpuścić na parze z masłem, a kawę zalać 3 łyżkami wrzątku. Ser zmiksować dokładnie z jajkami, śmietaną, kakao, budyniem i mąką. Dodać czekoladę, kawę i skórkę i wymieszać raz jeszcze. Przelać na spód z ciasteczek.

Piec około godziny w 180 stopniach, a potem zostawić w piekarniku do ostygnięcia.

14 listopada 2015

Sernik cytrusowo-czekoladowy

0 komentarzy

"Sytny" serniczek, jak to się u nas na wsi mawia. Mocny posmak cytrusów, który nieco łagodzi słodycz czekolady. 




Kruche ciasto:

* 150 g mąki
* 100 g masła
* 1 jajko
* 2 łyżki cukru  


Składniki zagnieść na gładkie ciasto, wyłożyć nim, rozwałkować cienko i wyłożyć nim tortownicę. Ponakłuwać i włożyć do lodówki na czas przyrządzania nadzienia. 

Serowe nadzienie:

* 0,5 kg mielonego sera
* 4 łyżki mąki
* budyń waniliowy
* 4 jajka
* skórka otarta z 1 pomarańczy
* skórka otarta z 1 cytryny
* sok z połowy pomarańczy
* 100 g czekolady mlecznej
* 1 łyżka kakao
* 3/4 szklanki cukru

Czekoladę rozpuścić na parze i odstawić do ostygnięcia. Ser, cukier, budyń, mąkę i jajka ubić na jednolitą masę. Podzielić ją na dwie części. 
Jedną część wymieszać z kakao i rozpuszczoną czekoladą.  Drugą z sokiem i skórkami. 
Wyjąć ciasto z lodówki, wyłożyć na nie masę czekoladową, a w nią wlać masę cytrusową. Zamieszać delikatnie łyżką, żeby powstał marmurek (ale nie tak, aby masy się zupełnie wymieszały).

Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 45 minut. Ciasto jest gotowe, kiedy brzegi się podniosą i zarumienią. Piekarnik wyłączyć i zostawić w nim ciasto do wystygnięcia.

11 listopada 2015

Mus jabłkowy na biszkopcie

0 komentarzy

Zainspirowana zdjęciem znalezionym w necie, przygotowałam mały deserek dla znajomych. Jabłka, biszkopt, śmietana. 
W dużym skrócie, ale nie uproszczeniu.


Mus jabłkowy:
* 6-7 jabłek
* łyżeczka cynamonu
* cukier do smaku
* 4 łyżeczki żelatyny

Jabłka obrać i zetrzeć na tarce z grubym oczkiem. wrzucić do garnka, podlać nieco wodą (max. 1/3 szklanki) i dusić pod przykryciem, mieszając co jakiś czas. Potrwa to ok. 30-40 minut. Można dosypać cukru - to zależy od słodyczy jabłek. Pod koniec duszenia dosypać cynamon i wymieszać dokładnie. Żelatynę namoczoną w wodzie rozpuścić w gorących jabłkach i odstawić całość do ostygnięcia.

W międzyczasie przygotować biszkopciki.

Biszkopt:
* 4 jajka
* 1/3 szklanki cukru
* 2/3 szklanki mąki
* cukier waniliowy
* 1 łyżeczka (płaska) proszku do pieczenia

Jajka ubić z cukrem aż zbieleją. Dosypywać mąkę i proszek do pieczenia, cały czas ubijając. Kiedy ciasto zacznie "oddychać", przelać je na blaszkę natłuszczoną i posypaną mąką. Ciasto powinno być rozprowadzone dość cienko. Piec 15 minut w 180 stopniach.

Foremki do muffinek (albo inne pojemniczki/miseczki) napełniać musem jabłkowym. Z ciasta wykrawać biszkopciki i przykrywać każdą miseczkę/gniazdko z musem. Włożyć do lodówki na 3-4 godziny. Po tym czasie sprawdzić, czy mus się ściął. Delikatnie objechać nożem ścianki naczynek i wyłożyć takie "babeczki" na deskę lub talerz. 

Do ozdoby ubić 100 ml śmietanki 36% i na każdą babeczkę nałożyć kleks śmietanki. Można posypać cynamonem lub przyprawą do piernika.