17 czerwca 2013

Ciasto truskawkowe z ziołami

0 komentarzy

Truskawkowy czas - ciąg dalszy. Kiedy zobaczyłam przepis na ciasto z bazylia i truskawkami w "Kukbuk", nie mogłam się doczekać, aż je zrobię. A potem było jeszcze więcej truskawek i mięta w zestawie. Poniżej dwie wersje ciasta ziołowego z moimi modyfikacjami. 

Przepis inspirowany recepturą opublikowaną w "Kukbuk", nr 3/2013.

Potrzebne składniki:
* 1 pęczek bazylii lub mięty
* 150 ml oliwy z oliwek
* 5 jajek
* 140 g cukru
* 160 g mąki
* 1 łyżeczka proszku do pieczenia
* skórka otarta z cytryny
* ok. 15 truskawek przeciętych na połówki, jeśli są duże

Białka, oddzielić od żółtek, żółtka utrzeć ze 100 g cukru na białą, puszystą masę. Zioła zmiksować z oliwą, dodać do żółtek, dokładnie mieszając. Masę utrzeć ze skórką, mąką i proszkiem. Białka ubić na sztywno, dosypać cukier i ubijać jeszcze chwilę. Delikatnie (łyżką) wymieszać białka z masą.
Przełożyć ciasto na blaszkę wysypaną mąką, delikatnie poukładać na wierzchu truskawki i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na ok. 30-35 min. (trochę dłużej, jeśli blaszka jest mniejsza).

6 czerwca 2013

Tarta z rabarbarem

0 komentarzy

Jest wiosna? Jest (podobno)! Rabarbar jest? Jest (na pewno)! No to trzeba by coś z tym faktem zrobić. Na przykład tartę serową.


Do zrobienia tarty potrzebne będą:

CIASTO
* 150 g mąki
* 100 g masła
* 1 jajko
* 2 łyżki cukru 

Składniki zagnieść na gładkie ciasto, wyłożyć nim, rozwałkować cienko i wyłożyć nim formę do tarty. Ponakłuwać i włożyć do lodówki na czas przyrządzania nadzienia. W tym czasie włączyć też piekarnik i ustawić na 180 stopni. Tartę wyłożyć folią i wysypać fasolą lub grochem. Zapiec ok. 15 min. z fasolą, potem ciasto wyjąc, fasolę zsypać z powrotem do fasolowego pudełka i piec jeszcze 10 min., aż ciasto będzie suche i lekko zarumienione na brzegach. 

NADZIENIE i WIERZCH
* 1 małe opakowanie serka mascarpone (250 g)
* 1 małe opakowanie ricotty (200-250 g)
* pół kubeczka śmietanki 30% (ok. 170 g)
* 3 łyżeczki żelatyny
* czekolada do smarowania lub pół tabliczki czekolady (roztopionej na parze)
* 5-6 łodyg rabarbaru
* 5-6 łyżek soku pomarańczowego
* 1 galaretka
* cukier



Galaretkę rozpuścić w 300 ml wrzątku i odstawić, aż zacznie się ścinać.

Żelatynę namoczyć w zimnej wodzie i pozostawić do "napuchnięcia". Jeszcze ciepłe ciasto posmarować czekoladą i odstawić do ostygnięcia. Rabarbar pokroić na kawałki i wrzucić na patelnię razem z 3-4 łyżkami cukru. Zalać rabarbar sokiem pomarańczowym i dusić kilka minut, cały czas mieszając i pilnując, aby rabarbar nie rozpadał się, a jedynie zmiękł. Odłożyć na talerz do ostygnięcia.  

Żelatynę rozpuścić na parze. Śmietanę ubić (ale nie na sztywno), wymieszać dokładnie z ricottą i mascarpone na gładką masę. Dosłodzić do smaku, wlać żelatynę i jeszcze raz wymieszać. Wylać masę serową na spód czekoladowy, wygładzić, rozłożyć rabarbar i odstawić do lodówki. Ścinającą się galaretkę wylać na ser i jeszcze raz włożyć do lodówki na 3-4 godziny.





4 czerwca 2013

Sernik bawarski z jabłkami

0 komentarzy
Pomysł na to ciasto - szarlotko-sernik - dostał Żaba od swojej koleżanki Ani N. Pomysł został wykorzystany, wcielony w życie i przetestowany przez losowe osoby w miejscu pracy. Niniejszym Ani N. dziękujemy i włączamy ciacho do repertuaru.


Do zrobienia sernika bawarskiego z jabłkami potrzebne będą:

CIASTO:

* 250 g mąki
* 100 g masła
* 2 jajka
* 4 łyżki cukru 

Składniki zagnieść na gładkie ciasto, wyłożyć nim, rozwałkować cienko i wyłożyć nim dużą prostokątną blaszkę. 
Włączyć też piekarnik i ustawić na 180 stopni w czasie przygotowywania masy serowej.

SEREK:
* 1 kg zmielonego sera (najlepiej bez dodatków)
* 4 jajka
* 3 łyżki mąki ziemniaczanej
* 1 torebka cukru waniliowego
* 5 łyżek mleka
* cukier do smaku
* otarta skórka z pomarańczy


Składniki zmiksować na gładką masę (dosypać cukru wedle uznania). Wylać na ciasto. 

JABŁKA

* 4 duże jabłka pokrojone w plasterki
* 1 łyżeczka cynamonu 
* 2 łyżki cukru
* płatki migdałów

Jabłka rozłożyć ciasno na masie serowej. Cukier wymieszać z cynamonem i posypać dość obficie po wierzchu jabłek, na to rozsypać jeszcze płatki migdałowe.

Piec ok. 1 godziny (gotowy sernik będzie miał lekko podniesione brzegi i zapadnięty środek). Po godzinie wyłączyć piekarnik, ale ciasto zostawić w środku, żeby "doszło", aż do wystygnięcia.

2 czerwca 2013

Spaghetti z pesto i zielonymi szparagami

0 komentarzy

Wreszcie! Nastał czas, kiedy pęczek szparagów nie pochodzi z Kuala Lumpur i nie kosztuje tyle, co dwudaniowy obiad w restauracji. Mając w pamięci ulotność szparagowej rozkoszy, nabyliśmy dwa pęczki. Pęczek nr 1 został wykorzystany na niedzielne śniadanie, a efekt w postaci spaghetti szparagowego został opisany poniżej:


* 1 pęczek zielonych szparagów
* 2-3 porcje spaghetti
* 2 łyżki pesto
* oliwa
* pieprz, sól
* 50 g startego żółtego sera
* 4 ząbki czosnku
* sok z połowy limonki

W dużym garnku gotujemy osoloną wodę. Ze szparagów odcinamy zdrewniałe części i wkładamy pionowo na gotującą się wodę, tak aby główki wystawały ok. 2-3 cm ponad powierzchnię. Przykrywamy pokrywką i gotujemy tak ok. 3 min. Zaraz potem wyciągamy łyżką cedzakową, a do tej samej wody wkładamy makaron i wlewamy z 1 łyżkę oliwy. Gotujemy ok. 7 min., aż makaron będzie al dente.


W tym czasie szparagi tniemy na mniejsze części, główki odkładamy na bok. Pokrojone łodyżki, pesto, czosnek, sok z limonki, ser, pieprz i sól miksujemy razem. Odcedzamy makaron, odkładamy dwie duże łyżki pasty, a całą resztę dokładnie mieszamy z makaronem. Kładziemy na talerzu po jednej łyżce pasty, makaron i ozdabiamy główkami szparagów.

Jemy natychmiast, póki ciepłe i pachnące!