6 stycznia 2015

Kotlety z kaszy jaglanej w sosie pieczarkowym

0 komentarzy
"W gębie mi już rosną te jagły." (A. Sapkowski)

Tym radosnym cytatem otwieram Tydzień... Miesiąc... Dopóki-mi-się-nie-znudzi z Kaszą! Na pierwszy ogień poszła ta jaglana. Przepis banalny jak moje konstrukcje myślowe, ale to jego zaleta. Rozchodzi się o kotlety z kaszy jaglanej w sosie pieczarkowym.

Do uczynienia owego cudownego dania wystarczy kilka składników. Na same kotlety to będzie kasza jaglana, dwa jajka, śmietana, ser żółty, sól,
pieprz, kumin i buła tarta. Do sosu przyda się masło, pieczarki, cebula oraz śmietana i nieco chęci.

Do gara wlewamy wodę i zaczynamy ją gotować, dajcie szklankę na 100 g kaszy. Do tego z łyżka oleju i czekamy aż się zagotuje. W międzyczasie siekamy cebulę i kroimy pieczary. Nim się z tym uporamy, to woda w garze już powinna się gotować. Dajemy do tego kaszę i zostawiamy na 20 minut, gotując na małym ogniu.
Rozpuszczamy masło na patelni i podsmażamy cebulę, aż kuchnia zacznie wonieć przyjemnie, potem dowalamy do tego pieczarki i pozwalamy się im pokisić z masłową cebulą, aż zaczną puszczać sok. Wtedy solimy je obficie, by przyśpieszyć "pocenie". Zmniejszamy ogień i zostawiamy na 10 minut.
Kaszę wyciągamy z gara, powinna być w miarę sypka. Dowalamy do niej sporo soli, pieprzu oraz kuminu. Wbijamy 2 jajka, dajemy z 3 łyżki śmietany i mieszamy pulpę. Zostawiamy ją do ostygnięcia.
Do sosu dodajemy nieco wody, ilość zależy od Waszych preferencji w kwestii płynności. Zagotowujemy i dodajemy z 2-3 łyżki śmietany dla zabielenia i smaku. Sos gotowy.
Z pulpy formujemy kule, rozgniatamy je na placki i obtaczamy w bułce tartej. Zostaje tylko je usmażyć i odsączyć z oleju na papierowym ręczniku. Smacznego!

Kotlety jaglane z sosem pieczarkowym:
- 400 g kaszy jaglanej
- 2 cebule
- 500 g pieczarek
- śmietana 18%
- 50 g sera żółtego
- bułka tarta
- sól i pieprz
- kumin
- masło do smażenia
- 2 jajka

4 stycznia 2015

Risotto ze strusiną i grzybami

0 komentarzy
Od czasu do czasu, w ramach odejścia od mainstreamowego kurczaka bądź świniaka, warto złapać jakieś bardziej hipsterskie mięsko. Więc kiedy dojrzeliśmy w sklepowej lodówce strusia (200 g), padło sakramentalne: "A co tam" i mieliśmy zaczątek obiadu.

Żeby dopełnić dzieła, przygotowaliśmy jeszcze:

1. Bulion z ok. pół litra rosołu i grzybów suszonych. Grzyby moczyły się wcześniej ok. 2 godzin w ciepłej wodzie i zostały pokrojone w kosteczkę. Na gotujący się rosół wsypaliśmy grzybki, a całość gotowaliśmy jeszcze ok. 15-20 min.

2. Podstawę dania z mięsa i grzybów. Mięso pociachaliśmy na małe kawałki i obtoczyliśmy w pieprzu, soli i świeżych ziołach (w sumie garść ziół, na które składały się tymianek, cząber i rozmaryn). Jedną cebulę pokroiliśmy w kostkę i wrzuciliśmy na roztopione masło (2-3 łyżki), żeby się zeszkliła. Na taką cebulkę wyłożyliśmy mięsko strusiowe i ok. 250 g pieczarek (też pokrojonych w kostkę). Całość podlaliśmy piwem pszenicznym (mniej więcej 1/4 butelki). To wszystko dusiło się razem pod przykryciem przez 20 min. Na koniec wyciągnęliśmy mięsko i grzyby na moment do osobnego garnka.

3. Ryż (niecałą jedną szklankę, nie więcej) wysypaliśmy na sos powstały po duszeniu strusiny. Na to wlaliśmy jeszcze piwko (następne ćwierć butelki) i już klasycznie podlewaliśmy bulionem grzybowym: chochla bulionu (koniecznie z grzybkami), mieszamy, aż się ryż go wypije, chochla bulionu, mieszamy itd. Co jakiś czas próbujemy ryżu, czy już jest taki, jak lubimy, czy jeszcze za twardy. Na sam koniec do risotto wrzucamy mięsko z pieczarkami i dokładnie mieszamy.

Lista zakupów (na 3 porcje):
* 200 g mięsa ze strusia
* 5-6 dużych kapeluszy grzybów suszonych (podgrzybki, kozaki, prawdziwki, co tam się w lesie znalazło)
* 250 g pieczarek
* garść ziół
* 1 cebula
* 2-3- łyżki masła
* piwo pszeniczne
* pieprz, sól
* niecała szklanka ryżu







Ciasteczka śmietanowe z bananami

0 komentarzy
Składniki:

* 120 g masła
* szczypta soli
* 200 g (2/3 kubka) gęstej, kwaśnej śmietany (18%)
* 1 duży banan
* 50 g cukru
* 300 g mąki
* jajko + 2 łyżki mleka
* cukier do posypania

Rozgnieść banan widelcem. Zagnieść razem z masłem, śmietaną, solą, cukrem i mąką. Ciasto rozwałkować i wycinać z niego ciasteczka. 
Każde ciastko posmarować z wierzchu jajkiem rozbełtanym z mlekiem i posypać cukrem.
Piec ok. 15-20 min. (aż się zarumienią) w 180 stopniach.