31 sierpnia 2012

Bramboraki z kiełbasą

0 komentarzy

Bramboraczki nasze kochane (cóż za słodka nazwa swoją drogą) to czeskie placki ziemniaczane (Anglicy opisują je jako "Czech potato pancakes"). Nie ciemnieją jak szalone, bo są robione po części z gotowanych ziemniaków. Dodajemy jeszcze do nich kiełbaskę.
Cały ten wstęp upstrzony jest rymami częstochowskimi, za co gorąco przepraszam (działanie absolutnie nieświadome, ale nie będę zmieniać, bo to na szczęście nie czeski błąd).


Do zrobienia bramboraczków będą potrzebne:
  • 1 kg  ziemniaków
  • 1 cebule
  • 3 jajka
  • 1/2 szklanki  mąki
  • 4 niewielkie kawałki kiełbaski
  • sól i pieprz

Połowę ziemniaków należy ugotować, a resztę zetrzeć na drobnej tarce. Następnie obrać i utrzeć na tej samej tarce gotowane ziemniaki, dodając do nich dwie surowe, jajka, mąkę, jedną startą cebulę i przyprawy. Kiełbaskę i drugą cebulę (pokrojone w kostkę) podsmażyć krótko. Wymieszać to z ciastem. Placki o średnicy talerzyka do tortu trzeba potem smażyć na rozgrzanym oleju. Najlepiej smakują z czosnkowym sosem (ale cóż nie smakuje cudnie z czosnkowym sosem?).

27 sierpnia 2012

Fasolowa z makaronem (Pasta e fagioli)

0 komentarzy
Tydzień temu był piękny, sierpniowy weekend. Gorący i słoneczny, podobno ostatni taki w tym roku. Wczoraj, jakby na potwierdzenie tych słów, zrobiło się ponuro, sennie i deszczowo. Złapaliśmy klimat jesieni i, o ile śniadanie w postaci bagietki z czosnkiem i sałaty z bazylią obroniło się jeszcze letnio, to zupa będzie jesienno-zimowa. Oryginał pochodzi z książki "Kuchnia włoska. Dr Oetker", po moich modyfikacjach przedstawiam poniżej.

* 20 dag białej lub czerwonej fasoli
* 1 cebula
* 3 ząbki czosnku
* 25 dkg boczku lub 4 małe kiełbaski
* zioła (szałwia z kolendrą to jedna wersja, lubczyk z kolendrą i majerankiem - druga)
* sól i pieprz
* 15 dkg połamanego na kawałki spagetti

Fasolę należy moczyć przez ok. 3-4 godziny  (lub po prostu zostawić na noc). Przepłukaną włożyć do garnka z gotującą się wodą. Boczek i cebulkę pokroić w kostkę i podsmażyć krótko na oliwie (tak, żeby straciły surowy smak), po czym wrzucić do garnka z fasolą. Doprawić to ziołami i wyciśniętym czosnkiem i gotować ok. 35 minut (wersja al dente). Kiedy fasola będzie miękka, do zupy należy dodać makaron oraz doprawić ją solą i pieprzem.
Makaron i fasola mają w zwyczaju chłonąć mnóstwo płynu, nawet kiedy już przestaną się gotować. Na drugi dzień zupa daje się więc kroić nożem. Dolewam wtedy po prostu trochę wody i przegotowuję raz jeszcze. 

25 sierpnia 2012

Markizy z czekoladą

0 komentarzy
Poniżej przepis na bardzo proste czekoladowe markizy. Bezy z dżemem są dziełem przypadku i 4 wolnych białek. więc jeśli ktoś ma czas i ochotę, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i je dołożyć.
 * 4 żółtka
* 10 dag cukru
* 15 dag mąki
* mleko (opcjonalnie - jeśli ciasto wyjdzie zbyt gęste, jak to się mnie zdarzyło)
* krem czekoladowy do przełożenia
* kokos do posypania
* pół łyżeczki proszku do pieczenia

Żółtka należy ucierać z cukrem przez kilka minut, aż cukier się rozpuści, a masa będzie gładka i jasna. Potem trzeba mieszać jeszcze jakiś czas z mąką i proszkiem.
Nakładać małe porcyjki ciasta na blachę (po pół łyżeczki), posypać każde ciastko kokosem i piec ok. 7 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Gdy wystygną, przekładać kremem czekoladowym.


Część kremu trzeba rozpuścić, poukładać ciasno przełożone markizy i zrobić na nich wzory, a następnie schłodzić chwilę w lodówce.


Pozostałe białka ubiłam na sztywno, potem ubijałam jeszcze z cukrem, aż masa była delikatna i gładka, a następnie wymieszałam delikatnie z kokosem. Kleksy białkowe upiekłam w 150 stopniach (przez ok. 15-20 min.), a potem przełożyłam dżemem. Ot, cała robota.

22 sierpnia 2012

Makaron z brokułami i boczkiem

0 komentarzy
Dostałam przepis od mamy, która dostała go od znajomej, która znalazła go w gazecie... Tak czy owak nam smakuje.

Potrzebne będą: 
* makaron
* brokuł
* 20 dag boczku
* 3 ząbki czosnku
* łyżka masła
* żółty ser
* sól, pieprz

Makaron i brokuł powinny być ugotowane trochę bardziej niż al dente, a boczek podsmażony na skwareczkę. Masło wymieszane z czosnkiem,  a ser starty. W kolejności następuje potem: mieszanie masła z ciepłym makaronem i brokułem (potarganym na różyczki), serem, boczkiem i przyprawami.
Koniec. Smacznego.