23 sierpnia 2016

Krem z soczewicy z aromatem libańskim

0 komentarzy
No to tak. Podejście do "zupek" nr 2. Dżeczko siedzi i patrzy, kubeczek migocze brokatem zachęcająco. Dżeczko dostaje łyczka zupki, przełyka. Dostaje kolejne, przełyka, kręci się, wyrywa kubeczek. Ja: "Miejmy to już za sobą" i puszczam kubeczek. Dżeczko chlust tym, co pozostało: 1/4 do buzi, 1/2 na siebie i krzesełko, 1/4 na podłodze. Luz, przynajmniej spróbowała soczewicy.

* 200 g soczewicy
* 3 łyżki suszonych warzyw
* 1 litr wody na gotowanie zupy
* 1 łyżeczka 7 przypraw libańskich

Soczewicę moczyć ok. 3 godzin, następnie przepłukać. Wodę zagotować z warzywami, do gotującej się wody wrzucić soczewicę i gotować kolejne 25-30 minut, aż zupełnie rozmięknie. Dosypać przyprawy, zmiksować blenderem. 
Można nie miksować, jeśli Dżeczko lubi w kawałkach i dobrze mu już idzie gryzienie. Nasze jeszcze potrzebuje trochę czasu. 

21 sierpnia 2016

Tarta cytrynowa z gruszkami i migdałami

0 komentarzy
To była pierwsza tarta, jaką w życiu upiekłam. Zupełnie nie pamiętam przepisu, pamiętam natomiast cierpka cytrynę i migdałowy aromat. Poniżej więc przedstawiam, jak ją widzę dzisiaj (a z 8 lat minęło).

Ciasto kruche:

* 1 jajko
* 2 łyżki cukru
* 150 g maki
* 100 g masła


Składniki zagnieść na gładkie ciasto, wyłożyć nim, rozwałkować cienko i wyłożyć nim formę do tarty. Ponakłuwać i włożyć do lodówki na 15 min. Po tym czasie wyjąć i włożyć na 15 min. do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, żeby się zapiekło.

Cytrynowe nadzienie:
* 300 ml śmietanki kremówki
* 1 małe opakowanie serka mascarpone
* 2 jajka
* sok i skórka z 1 cytryny
* łyżeczka olejku migdałowego
* cukier do smaku
* 2 gruszki
* 2-3 łyżki płatków migdałowych


Śmietankę, serek, jajka, cukier, olejek, cytrynę wymieszać dokładnie na gładki krem. Wylać na podpieczony spód tarty. Gruszki pokroić w paseczki i rozłożyć promieniście na kremie. Posypać płatkami migdałów. Piec ok. 30 min w 180 stopniach.

Zupa krem z dyni

0 komentarzy
Przepis BLW: nie zawiera soli, dodatku cukru niewystępującego naturalnie w warzywach/owocach; może zawierać alergeny.

********************

No to tak. Jest to pierwsza zupka naszego dziecka po wcześniejszych próbach (nie powiem, całkiem udanych) z kawałkami brokułów, bananów, marchewek itp.

Z tych składników wychodzi pół sporego garnka, w dwie dorosłe osoby jedliśmy ją dwa dni.

* 1 kg dyni (w całości, tj. ze skórka i pestkami ważyła ok. 1,7 kg)
* 400 ml wody
* 2 łyżki suszonych warzyw
* 200 ml mleka
* 4 nieduże ząbki czosnku
* 1/4 łyżeczki cynamonu

Zagotować wodę z warzywami, dolać mleko i wrzucić dynię pokrojona w kostkę. Gotować ok. 20-30 minut, aż dynia zmięknie (sama zaczyna się rozpadać w garnku). Zmiksować na krem, dodać wyciśnięty czosnek i cynamon. 
W zależności od potrzeb lub preferencji można dolać wody - a na pewno będzie to potrzebne, gdyby zupa się ostała do dnia kolejnego.


Krem podawaliśmy dzieciakowi w kubeczku Doidy. To pierwsze próby z kubkiem, ale poszło całkiem nieźle. Zupka miała odpowiednią gęstość, żeby się nie wylewać, ale też była dość płynna, aby młodzież nie musiała się bardzo męczyć z przełykaniem (to na razie ćwiczy na warzywach i owocach).